Lyst murværk bidrager til boliger med kant i Lynghaven

Mursten: EW0180 Aks | Lynghaven, Hedehusene

Fotos: Balder

 

I Hedehusenes nye bydel, Nærheden, har mursten fra Egernsund wienerberger fundet vej til Lynghavens nye boliger. Foruden vores mursten med blide nuancer af gult og hvidt kendetegnes arkitekturen ved forskudte facader og fællesskabsfølelse.

 

Lynghaven er et af de boligprojekter, der i løbet af de seneste år er blomstret op i den nye bydel Nærheden, som er skabt til at være fremtidens levende og grønne forstad i Hedehusene.

Boligklyngen Lynghaven omfatter 184 boliger med altan eller terrasse og er tegnet af arkitekterne fra Dissing+Weitling. Hos Egernsund wienerberger har vi leveret den lysegule mursten EW0180 Aks, der bidrager til et lyst og levende udtryk på facaden med både spil og kontraster.

EW0180 Aks

Aks er en tromlet blødstrøgen mursten med blide nuancer i gult og hvidt.

Designet til fællesskab

Hele den nye bydel er udviklet med fokus på at fremme en følelse af fællesskab, og denne tankegang har på fin vis forgrenet sig ind i Lynghaven. Her har arkitekterne designet boliger med plads til mangfoldighed og flere generationer.

Det levende facadedesign kommer ikke bare til udtryk i kraft af det lyse murværk. Boligerne er nemlig også kendetegnet ved de forskudte facader, store vinduespartier og markante altaner i en mørkere farveskala.

Med andre ord er der skabt en facade med spil og kontraster, hvor det lyse murværk spiller en vigtig rolle:

- Aks er en tromlet blødstrøgen mursten, der tager sig flot ud på Lynghavens boliger, hvor murstenens blide nuancer i gult og hvidt giver et fint spil og en kontrast til de mørkere altaner, lyder det fra vores arkitektkonsulent Janus Steenberg.

Et murværk med patina

De lyse mursten bidrager desuden til at skabe et let patineret udtryk på Lynghavens boliger.

- En af årsagerne til, at valget faldt på vores mursten Aks, er ikke mindst det lidt rå udtryk, som den tromlede overflade giver. Det var nemlig vigtigt for arkitekterne med mursten i et genbrugslook, der på den måde kunne give kant til facaden.

Tromlede mursten fra Egernsund wienerberger bliver til ved blanding af restbrændinger fra vores produktsortiment og er en måde at undgå spild og udnytte vores ressourcer optimalt. Når murstenene er sorteret efter farve, blandes og tromles de med cement og udvalgte farvepigmenter, og resultat er en mursten med blødere former og et varieret farvespil – endda helt uden spild.

Mursten til en ny bydel

Udover Lynghaven leverer vi også mursten til andre projekter i den nye bydel, hvor der efter planen i alt skal bygges 3000 nye boliger med plads til 8000 beboere i form af både rækkehuse, byvillaer og lejligheder.

- Det er altid fedt at blive valgt til at bidrage til en ny og spændende bydel som Nærheden, som har både mangfoldighed og arkitektur i fokus, siger Janus Steenberg og fortsætter:

- Som teglproducent har vi leveret mursten til forskellige projekter i den nye bydel, og Lynghaven er et godt eksempel, hvor de velvalgte mursten med den tromlede overflade og de lyse nuancer virkelig kommer til deres ret på de nye boliger.

Beboerne har nu fundet sig godt til rette i Lynghaven, der stod færdigt og klar til indflytning i sommeren 2022.

Det grønne loop samler arkitekturen

Lynghaven er beliggende tæt på både byliv og naturskønne omgivelser, og boligernes lyse murværk spiller derfor også sammen med de grønne omgivelser.

Beboerne i Nærheden har også glæde af et grønt parkstrøg med en karakteristisk form, som har inspireret til navnet Loopet.

Parstrøget er et samlende element, der forbinder bydelens boliger og de grønne områder og skal bidrage til at styrke følelsen af fællesskab.

Siden byggeriet af Lynghaven, er Janus Steenberg skiftet fra Egernsund wienerberger til Komproment - en del af wienerberger-koncernen - hvor han bidrager med rådgivning som projektsalgschef. Komproment leverer løsninger inden for facade og tag.

Hvis du vil vide mere om Lynghaven og Nærheden, er du velkommen til at kontakte vores arkitekt- og entreprenørrådgiver René Lemming på tlf. +45 7444 2540, mobil +45 2911 9677 eller mail rene.lemming@egernsund.com.

   

Fakta om Lynghaven i Nærheden i Hedehusene:

Projektets navn: Lynghaven
Arkitekt: Dissing+Weitling
Produkt: EW0180 Aks
Færdigopført: Sommeren 2022


 


 

Brug for input til valg af teglprodukter?

Så er du velkommen til at kontakte vores medarbejdere, der står klar med rådgivning og inspiration.

 

Besøg vores showroom

Du er mere end velkommen til at besøge vores showroom, hvor du kan gå på opdagelse i vores produkter til facaden.

 

Få inspiration til belægningstegl

Download vores nye brochure og få inspiration, viden samt 5 grunde til at vælge tegl til belægning.

 

   

   

Seneste artikler

0Resultater

   

Campaign handmade bricks

Hold dig opdateret

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få seneste nyt om produkter, inspirerende projekter, dokumentation, genanvendelse, biodiversitet og meget mere.

   

Visualisering

Generér tekstur og BIM her

Download

Download brochurer og produktdokumentation

Produkter

En verden af teglprodukter inden for mursten og belægningstegl.